برونو باربی <br>Bruno Barbey
برونو باربی
Bruno Barbey

برونو باربی
Bruno Barbey

 
این عکاس نامدار و عضو آژانس عکس مگنوم، سالها در سراسر جهان به ثبت وقایع و فرهنگ مردم جهان پرداخته است.

برونو باربی 18

برونو باربی (Barbey) یکی از عکاسان مطرح در حوزه عکاسی خبری و مستند است. او در سال 1941 میلادی در مراکش متولد شد. پدر وی فرانسوی و مادرش اهل سویس بود. او در رشته عکاسی و هنرهای گرافیکی در دانشکده École des Arts et Métiers در سویس به تحصیل پرداخت.

برونو باربی 11

برونو باربی در سال های 1961 تا 1964 در ایتالیا به عکاسی پرداخت و به دنبال نشان دادن فرهنگ این کشور بود. پس از آن به کشورهای اروپایی و افریقایی سفر کرد و با ارائه کارهایش عملا به عنوان یک همکار برای مجله Vogue شناخته شد.

برونو باربی 12

ایتالیا ، رم - 1962

در سال 1964 همکاری با آژانس عکس مگنوم (Magnum Photos) را شروع کرد و در سال 1968 به عضویت رسمی آن درآمد. وی از طریق مگنوم، تصاویر ناآرامی های سیاسی و شورش های دانشجویی فرانسه را که در پاریس جریان داشت را ثبت نمود.
برونو باربی از سال 1978 تا 1979 به عنوان معاون اروپایی آژانس و از سال 1992 تا 1995 به عنوان رئیس آژانس بین المللی مگنوم برگزیده شد. وی در طی این سال ها پروژه های بزرگی را در کشورهای مختلف به انجام رسانده است که برخی از آن ها در قالب کتاب نیز به چاپ رسیده اند.
از جمله یکی از پروژه هایش که در طی سالهای 1979 و 1981 در لهستان عکاسی نموده بود، در کتاب تحسین شده وی تحت عنوان لهستان به چاپ رسیده است.

برونو باربی 13

لهستان، کراکوف، دفتر ویراستاری هفته نامه Solidarnosc - 1981

در زمانی بیش از پنج دهه است که برونو باربی در پنج قاره جهان به عکاسی پرداخته است. او به عنوان یک عکاس خبری جنگهای زیادی را در کشورهای نیجریه، ویتنام، بنگلادش، کامبوج، ایرلند شمالی، عراق، کویت و سایر مناطق خاورمیانه پوشش داده است.

برونو باربی 14

کویت، مناطق نفتی برقان در حال سوختن - 1991

عکس های او در طی سال های فعالیتش در نشریات و مجلات مختلف جهان به نمایش درآمده و تا کنون بیش از 30 کتاب منتشر نموده است.
همچنین آثار او در موزه ها و نمایشگاه های مختلفی در سراسر جهان به نمایش درآمده است.
وی در کشور مراکش که دوران کودکی اش را در آنجا گذرانده است اغلب به عکاسی می پردازد. در سال 1999 نمایشگاهی از آثار انفرادی برونو باربی در پاریس برپا شد که عکس های او را که در طی مدت سه دهه در مراکش گرفته بود را به نمایش گذاشت.

برونو باربی 15

مراکش، تجمع فقرا در مقبره مولا ادریس - 1984

برونو باربی برای آثارش جوایز متعددی دریافت کرده است. از جمله آنها می توان به جایزه باشگاه مطبوعات خارجی، جایزه فوتوژورنالیسم دانشگاه میسوری و نشان ملی لیاقت فرانسه اشاره نمود. همچنین وی در سال 2016 به عضو آکادمی هنرهای زیبای فرانسه انتخاب شد.
او در طی سال ها، جنگ های زیادی را در کشورهای مختلف دنیا پوشش داد، با این وجود وی هیچگاه عنوان عکاس جنگ را برای خود نپذیرفت. او به عنوان عکاس سفر و مستند، شهرت بیشتری دارد.

برونو باربی 16

برزیل، لتیسیا در منطقه آمازون- 1966

برونو باربی برای استفاده هارمونیک رنگ در عکس هایش مشهور است. نقش و حسی که از طریق رنگ به شخصیت های درون قاب می بخشد، از روش های داستان گویی اوست. وجود جنبش (Action) و نما های فراموش نشدنی در عکس های او به وفور دیده می شود. از نقاط قوت عکس هایش می توان به حس غافلگیرکننده ای که در قاب تصویر به بیننده منتقل می شود اشاره نمود.
وی عقیده دارد که عکاسی تنها زبانی است که در هر جای دنیا قابل درک است. برونو باربی را می توان یکی از عکاسان مطرح در قرن معاصر دانست.
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
گردآوری و تنظیم: امیر دولتیاری
 تاریخ نگارش/آخرین ویرایش: 1399/2/3
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
مراجع:

1_Bruno Barbey (2020). Bruno Barbey: Biography. Retrieve from www.brunobarbey.com on Apr 21.
2_Editors (2020). Bruno Barbey: Biography. Retrieve from https://pro.magnumphotos.com on Apr 21.
3_Editors (2013). Bruno Barbey – Inspiration from Masters of Photography. Retrieve from https://121clicks.com on May 30.
4_Editors (2020). Bruno Barbey. Retrieve from https://en.wikipedia.org on Apr 20.
5_Bruno Barbey (2018). Bruno Barbey: Biography. Retrieve from www.artsy.neton Apr 20.

تعدادی از عکس های برونو باربی را در زیر ملاحظه می فرمایید:

برونو باربی 10

برونو باربی 9

برونو باربی 8

برونو باربی 7

برونو باربی 6

برونو باربی 5

برونو باربی 4

برونو باربی 3

برونو باربی 2

برونو باربی 1

نظرات کاربران

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید

.Copyright © 2017 taklens.ir. All Rights Reserved

صفحه اینستاگرام: taklens.akaskhaneh@
کانال تلگرام: taklens_channel@